Na obchody wspomnienia św. Wincentego Pallottiego nie tylko zaprosili abp. Adriana Galbasa, ale też poprosili go o poświęcenie domowej kaplicy.

– Cieszę się z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że decyzję, którą podjęliśmy kilka lat temu w zarządzie prowincjalnym o remoncie tego budynku, udało się zrealizować. Tym bardziej że motywacją, która nami wówczas kierowała, była służba słowu Bożemu i ludziom przyjeżdżającym do Ząbkowic Śląskich, by przy nim się zregenerować. Ich liczba nieustannie rośnie i wciąż brakuje miejsc takich jak to. Dlatego zdecydowaliśmy się powiększyć tę przestrzeń, dzięki czemu możemy przyjąć na kolejne rekolekcje więcej osób – wspominał abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej, dziękując miejscowym pallotynom za trud i zaangażowanie w tworzenie tego domu.

Tego samego dnia, tj. 22 stycznia, abp Galbas w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przez cały dzień towarzyszył wiernym i duchownym w obchodach patronalnego święta pallotynów. Nie tylko przewodniczył Mszy św. odpustowej, ale też głosił słowo Boże na pozostałych celebrach.

– Zacznę od zdania, które przypisujemy św. Wincentemu Pallottiemu i z którego jesteśmy dumni: “Każdy ochrzczony jest apostołem”. Nie każdy wyświęcony, który przyjął sakrę biskupią lub wstąpił do stanu zakonnego, ale każdy ochrzczony. Każdy! – przekonywał arcybiskup, podkreślając posłannictwo wyznawców Chrystusa do głoszenia Ewangelii. Wyjaśniał, że to apostolstwo ma dwa wymiary – własny i wspomagający duchownych. Ten pierwszy polega na przeżywaniu wszystkich spaw życiowych po myśli Chrystusa (po Bożemu), tak, by służyły chwale Stworzyciela i Odkupiciela. Drugi – na właściwej relacji z tymi, którzy zostali posłani jako pasterze. Wyjaśniając oba wymiary, zachęcał do rachunku sumienia i właściwego nastawienia w apostołowaniu.

Dodajmy, że arcybiskup koadiutor przyjechał do Ząbkowic Śl. już w sobotę i wówczas również sprawował wieczorną Mszę św., przybliżając postać W. Pallottiego. Dzień wcześniej natomiast gościł tu prowincjał Waldemar Pawlik SAC.

Gość Świdnicki https://swidnica.gosc.pl/doc/8056830.Zabkowice-Sl-Pallotyni-uczcili-patrona-w-wyjatkowy-sposob?fbclid=IwAR21PIvpI-fQO38CvwYfNqFdW2aNW1btlDi_TTNnxUwAO4ZkdoYAq68RIS8